رگه دوزی

رگه‌دوزی یک نوع دوخت تزئینی ساده است که با تاکردن پارچه به پهنای کم و دوختن لبۀ تاشده ایجاد می‌شود. این دوخت اغلب در قسمت جلوی بلوزها و بالاتنۀ پیراهن‌ها دیده‌می‌شود. جلوه‌ای که این دوخت به لباس می‌دهد باعث افزایش ظرافت و زیبایی آن می‌شود.

برای رگه‌دوزی ابتدا با صابون خیاطی خطوط صافی به فاصله‌های مساوی از یکدیگر از یک حاشیۀ پارچه تا حاشیۀ دیگر رسم‌کنید. می‌توانید از عرض یک خط‌کش برای فاصله‌گذاری بین خطوط استفاده نمایید. سپس همانطور که کاغذ را تا می‌کنید پارچه را از روی یکی از این خط‌ها تا بزنید و از کنار لبۀ تاشده از سمت روی پارچه بدوزید. سپس خط بعدی را تاکرده و دوختن را ادامه‌دهید. هرچه فاصلۀ خط دوخت از لبۀ تاشده کمتر باشد، عرض رگه‌ باریک‌تر خواهدشد و ظریف‌تر به‌نظر خواهدرسید.

برای اینکه دوختن رگه‌ها آسان‌تر شود می‌توانید ابتدا و انتهای آن را با چند بخیه بست بزنید تا راهنمای شما باشد. سپس با بخیۀ درشت چرخ خیاطی بین این دو بست بدوزید. بهتر است دنبالۀ نخ را در دو طرف دوخت حداقل به اندازۀ 5 سانتی‌متر آزاد بگذارید. تا برای جلوگیری از در رفتن نخ بتوانید آنها را گره بزنید. برای ایجاد طرح راه راه در پارچه می‌توانید از نخ‌های رنگی استفاده کنید.

ترجمۀ شکل‌ها:

رگه‌ها را به فاصلۀ 2-3 میلی‌متر از لبۀ تاشده بدوزید.

ابتدا خطوط دوخت رگه‌ها را با صابون خیاطی رسم‌کنید.

رگه‌دوزی ساسون‌‌ها

کاربرد دیگر رگه‌دوزی دوختن ساسون‌هاست. همانطور که در تصاویر این صفحه مشاهده‌می‌کنید می‌توان به جای دوختن ساسون‌ها از سمت داخل پارچه، آنها را به صورت چند رگه از روی پارچه دوخت. برای این کار می‌توانید در هنگام پروی لباس توسط مشتری، یا روی مانکن، مقدار اضافۀ پارچه را به صورت چند ساسون باریک با سوزن‌ته‌گرد نگه‌دارید سپس آنها را از روی پارچه بدوزید با این‌کار هم لباس دقیقاً اندازۀ اندام مشتری می‌شود و هم طرح زیبایی ایجاد خواهد شد.

یک نمونۀ دیگر از رگه‌دوزی ساسون‌ها را می‌توانید در تصویر مقابل ببینید. این تصویر یک دامن پرچین از پارچۀ سیلک ارگانزا را نشان می‌دهد که که مقدار اضافی از اندازۀ کمر آن با دوختن رگه‌هایی گرفته‌شده است. نکتۀ مهم در دوختن این رگه‌ها این است که باید دقت کنید طول آنها با یکدیگر مساوی باشد و به طور یکنواخت در عرض کمر پخش شده باشند.

ترجمۀ شکل: در دوخت همۀ این پیراهن‌ها از رگه‌دوزی استفاده شده است که علاوه بر بخشیدن جلوه ای زیبا و ظریف به لباس، باعث شده تا لباس کاملاً قالب اندام را به خود بگیرد.

رگه دوزی - تصویر 1 رگه دوزی - تصویر 2

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه