شال و روسری یاس

ملزومات

میزان پارچه مورد نیاز

پارچه کرپ ( عرض 110 ): 115 سانتیمتر

پارچه چروک: 80 سانتیمتر

مراحل برش

ابتدا پارچه کرپ را به صورت یک‌لا پهن کرده و از طرف ترکی پارچه به طرف وسط آن به اندازه 60 سانتیمتر داخل آمده، هم در بالای پارچه و هم در پایین، آنها را به هم وصل کرده و برش می‌زنیم ( یک مربع مستطیل 60×115 خواهیم داشت ) ( تصویر 1 ). سپس نقاب شال یاس را می‌توان از اضافه پارچه‌های شال کرپ که باقیمانده برش بزنیم ( تصویر 2 ). اما برای قسمت چروک شال یاس بهترین و ارزانترین راه این است که این قسمت را از شالهای چروکی که قبلاً استفاده کرده‌اید برش بزنید ( تصویر 3 ).

مراحل دوخت

ابتدا شال کرپ برش زده را به قسمت چروک مدل وصل می‌کنیم به این صورت که نقاط ( B.D‌ ) ( A.C ) در روی شال را به ترتیب به نقاط (F.H) و ( E.G ) روی قسمت چروک منطبق کرده و دوخت زده و سپس تمام قسمتهای خارجی شال را با پایه ژور چرخ، دوخت می‌زنیم و بعد از طی مراحل، نقاب شال را به آن وصل می‌کنیم، طوریکه از نقطه A‌ روی شال کرپ را به طرف نقطه B به اندازه 22 سانتیمتر علامت می‌زنیم همچنین در روی نقاب از قسمت عرضی آن یعنی نقاط ( X.Y ) ( M.N ) 5 سانتیمتر جدا کرده و آن را بر روی نقطه به‌دست آمده در روی شال قرار داده و دوخت می‌زنیم. دقت کنید 5 سانتیمتر مانده که نقاب کاملاً به شال وصل شود، دوخت را تمام می‌کنیم. و در حالیکه دو طرف نقاب آزاده است آن را با یک تکه پارچه ریون 15 سانتیمتر و یا کش‌های عرض 2 سانتیمتر به هم وصل کرده (نقاب را از خط تا،‌تا کنید) حال مدل برای پوششی زیبا و با وقار آماده است.

پوشیدن شال

ابتدا نقاب روی سر قرار می‌گیرد و کشها پشت سر گره زده می‌شود و در حالیکه قسمت کرپ و شال چروک به‌صورت یک دایره یا استوانه‌ایی بزرگ در جلو قرار گرفته به‌صورت ضربدر شده و پشت سر می‌افتد و در قسمت جلو برای پوشش بیشتر به‌وسیله سنجاق یا یک وسیله تزیینی بسته می‌شود.

شال و روسری یاس - تصویر 1

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه