شال و کلاه پروانه

ملزومات

میزان پارچه مورد نیاز

پارچه ریون: 55 سانتی متر

پارچه حریر یا چروک: 35 سانتی متر

مراحل برش

تصویر 1: ابتدا پارچه ریون را از قسمت ترکی بر روی هم منطبق می کنیم و اندازه‌های داده شده را روی آن پیاده می‌کنیم و کلاه را برش می‌زنیم.

شال و کلاه پروانه - تصویر 1

تصویر 2:‌ با توجه به کشش پارچه و دولای بسته پارچه نقاب کلاه را از اضافات پارچه باقیمانده کلاه مانند شکل برش می‌دهیم.

شال و کلاه پروانه - تصویر 2

تصویر 3: این قسمت برای پاپیون کلاه از پارچه حریر یا چروک برش داده می‌شود. فاصله EF‌ باید دو برابر فاصله CD‌ در تصویر 1 باشد.

شال و کلاه پروانه - تصویر 3

تصویر 4: بند پاپیون مانند شکل از پارچه ریون برش داده شود.

شال و کلاه پروانه - تصویر 4

مراحل دوخت

ابتدا دوخت کلاه را آغاز می‌کنیم به این صورت که نقطه X روی نقاب کلاه را بر روی نقطه A روی کلاه منطبق می کنیم و از نقطه A‌ به اندازه 15 سانتی متر به طرف نقطه B‌ پیش می‌رویم و سپس نقاب و کلاه را به هم وصل می‌کنیم و همچنین قسمت پشت نقاب کلاه یعنی نقطه ( Y.B´ ) را به هم وصل کرده. قسمت جلوی کلاه را نیز کاملاً دوخت می‌زنیم یعنی نقطه ( B.D ). تکه کوچک ریون را در نقاط ( MM´ ) و ( NN´ ) روی هم قرار داده و از چپ پارچه دوخت زده و به طرف راست برمی‌گردانیم. حال قسمت حریر را از سه طرف یعنی دو طرف عرضی و یک طرف طولی آن را از داخل تو زده یا ژور می‌زنیم و آماده می‌کنیم. برای وصل پارچه حریر یا چروک به کلاه بعد از این مرحله ابتدا نقاط (E.F) روی حریر را به نقاط ( C.D‌ ) روی کلاه به هم وصل می کنیم به طوری که دولای باز این قسمت حریر در پشت کلاه قرار بگیرد و دولای بسته آن در وسط کلاه باشد. البته ابتدا باید قبل از دوخت کامل حریر به کلاه تکة کوچک ریون را بعد از برگرداندن به سمت راست از قسمت عرضی دوخته و حریر را از داخل آن رد کنید و آن را به درز وسط کلاه به قسمت پایین آن وصل نمایید. درآخر حریر را کاملاً به کلاه وصل می کنیم مدل ما آماده برای پوشیدن است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :
sahar چهارشنبه 6 خرداد 1394 ساعت '13:47
با سلام ممنون از مطالب خوبتون.
کاش خیاطی ها و آموزشهایی که میذارین تصویری از کار تموم شده هم داشته باشه تا مبتدی های مثل من یه تصویر و ذهنیتی از چیزی که قراره دوخته بشه داشته باشن

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه